Spanie z psem
Wychowanie

Czworonożny przyjaciel w łóżku

Spać czy nie spać z psem? Oto jest pytanie. Podobno połowa osób, która śpi ze swoimi czworonogami, nie przyznaje się do tego. Mając na uwadze wychowanie psów, zajmiemy się odpowiedzą na pytanie „Czy pozwalać naszym kochanym pupilom spać w łóżku”?

Czy to właściwe wychowanie?

Każdy właściciel psa wychowuje go w określony dla siebie sposób. Jedni pozwalają na wszystko, inni wszystkiego zabraniają, a kolejni potrafią znaleźć złoty środek. Najważniejsze, to żyć w zgodzie ze swoimi przekonaniami. Jednak temat spania z psem, nawet dzisiaj budzi pewne kontrowersje i nie każdy o tym chętnie mówi.

Jak zawsze znajdą się zwolennicy i przeciwnicy.. No właśnie, wpuścić do łóżka 30 kilogramowego psa i nie móc ruszyć kołdrą w nocy? Czy może kupić mu wygodne spanie i samemu swobodnie się wysypiać. Poniżej przedstawimy argumenty za i przeciw. A Ty sam zdecydujesz czy spanie z psem będzie dla Ciebie odpowiednie.

Argumenty, które przemawiają za spaniem z psem

  • Po pierwsze kiedy przynosisz szczeniaczka do domu, nie wyobrażasz sobie, żeby zostawić go na jego posłaniu. Te brązowe maślane oczka, mokry nosek i puszysta sierść, aż się proszą o przytulanie. Kiedy zabierzesz go do swojego łóżka od początku zacieśniasz kontakt z psem. Wspólna bliskość fizyczna potęguje bezpieczeństwo i zaufanie. Wasze samopoczucie staje się lepsze.
  • Po drugie głaskanie psa przed snem powoduje wzrost poziomu oksytocyny w naszym organizmie, czyli tak zwanego hormonu dobrego samopoczucia. Dzięki temu nasz nastrój się poprawia i korzystnie oddziałuje również na psa. Oczywiście, że można go przytulić w jego posłaniu przed snem, ale każdy kto choć raz spał z psem będzie wiedział, że to całkiem co innego. Spędzenie nocy obok psa w łóżku redukuje stres, ma działanie uspokajające, a także obniża poziom agresji. Poza tym kiedy druga połówka ściągnie z Ciebie kołdrę, dzięki psiakowi będzie Ci cieplej, ponieważ ogrzeje Cię jego futrzane ciało.
  • Po trzecie są dowody na to, że spanie z psem łagodzi objawy depresji oraz wpływa korzystnie na naszą psychikę. Zasypianie obok pupila przebiega w szybszym tempie, a po przebudzeniu podobno wzmaga nasze poczucie szczęścia. Kto by nie chciał się budzić codziennie rano z uśmiechem na twarzy?

Po plusach spania z psem, przyszedł czas na minusy.

Argumenty przemawiające przeciw spaniu z psem

  • Po pierwsze mimo iż, spanie z pupilem wpływa dobroczynnie na nasz sen i samopoczucie, należy wziąć pod uwagę, że pies może mieć niespokojny sen. Nie zapewni wówczas nam to komfortu, a wręcz przeciwnie. Należy wziąć również pod uwagę rozmiar psa. Kiedy mamy do czynienia z małą kruszynką to pół biedy. Gorzej kiedy w naszym łóżku znajduje się 30-40 kilogramowy pies, który położy się w nogach, a Ty całą noc musisz spać z kolanami przy brodzie, bo przecież nie będziesz ruszać swojego kochanego psiaka. Wówczas obudzimy się rano ze zesztywniałym ciałem i po dobrym samopoczuciu nici.
  • Po drugie kiedy mamy alergię, powinniśmy unikać spania z psem. Nie będzie to korzystne dla naszego zdrowia i być może przyczyni się do pogłębienia naszych objawów.
  • Po trzecie jednym z argumentów, które najbardziej chyba przemawiają jest higiena. Zasadniczo chodzi o psa, należy go regularnie odrobaczać i kontrolować czy nie złapał jakiegoś kleszcza, bądź nie siedzą na nim pchły. Jednak nie tylko higiena psa ma tutaj istotne znaczenie. Pytanie brzmi czy my jesteśmy w stanie zaakceptować sierść w łóżku czy piach, który będzie nas uwierać w ciało.

Jak widać powyżej, zdecydować się na jednoznaczną odpowiedź nie jest łatwo. Z jednej strony mamy lepsze samopoczucie, z drugiej niespokojnego psa kiedy mu się coś przyśni. Uśmiech na twarzy po przebudzeniu i piach w nogach. Jak to wówczas być szczęśliwym, kiedy codziennie przed pójściem spać musimy wytrzepać prześcieradło. Spanie z psem to każdego indywidualna sprawa. Jeżeli jesteś w stanie znieść te wszystkie niedogodności, to śmiało wołaj swojego futrzaka i chrapcie razem w takt. A jeżeli mimo całej miłości do psiaka, nie jesteś w stanie wyobrazić sobie ciężaru jego ciała w łóżku, to kup mu wygodne posłanie i przytulaj przed snem dla lepszego samopoczucia Waszej dwójki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *